Primal Carnage: Ext...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Primal Carnage: Extinction - İnceleme

2 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,245 Görüntüleme
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

En başta yazıya nasıl başlayacağıma dair en ufak bir fikrim yok, neden diye sorarsanız oyunu oynadığım Steam süresi tam olarak 15 dakika, kullanıcı sayfamdan girip bakabilirsiniz buna. Oynadığım dediysem, aslında oynayabildiğim demek istedim, çünkü oyunu şuan Türkiye üzerinden oynamak neredeyse imkânsız, belli bir arkadaş çevreniz varsa sunucu kurup oynayabilirsiniz, o ayrı mesele. Türkiye’ye yakın bir sunucu bulunmadığı için “ping süreleri” oldukça fazla, 192 civarı bir sunucuda 15 dakika etrafı gezebildim, o kadar.

Peki, 15 dakikada ne gibi gözlemlerde bulundum? Oyun hakkında bir hayli fikir edindiğimi belirtebilirim.

Öncelikle oyun bana kalırsa fiyasko, hatta önce Emin ile konuşup “hacı siz bunu bence çöp kutusunda oynayın, güzel olur.” dedim. Yapımcılara bize inceleme kodu yolladıkları için teşekkürlerimizi sunuyoruz elbette, ancak burada minnet ile oyun güzel gibi kelimeler kullanmayacağım, bu incelemeyi okuyup oyunu aldırırsam size, günahı benim üzerime, paranızı harcayacağınız daha nice oyunlar söyleyebilirim, Primal Carnage alacağınıza gidin Evolve alın diyebilirim rahatlıkla.


Evolve’den bahsediyorum çünkü oyunun mantığı bildiğimiz Evolve, oyuna kısaca “çakma Evolve” diyebiliriz. Evolve’de canavarlar yerine bu oyunumuzda dinozorlar yer alıyor. İnsan ekibi ise Evolve’un birebir kopyası, “tuzakçı” diye bir sınıf bile eklenmiş. Oynanış olarak ise kullanılan oyun motorundan kaynaklı bir eksiklik olduğunu düşünüyorum, Evolve bildiğimiz üzere CryEngine ile geliştirildiği için Unreal Engine’in yanında daha optimize ve akıcı oynanışa sahipti.

Grafik olarak ise modellemeleri kendilerinin yaptığından şüpheliyim, çünkü modeller çok tanıdık geliyor. Oyunda “Desert Eagle” modellemesi bile fiyasko, AA yani kenar yumuşatma denen bir ayar oyunda en başta yok, her şey “Minecraft” kadar köşeli!

Modelleri kendileri yaptılar ya da yapmadılar ancak yeşillik modellemeleri bence başarılı olmuş.

Modellemeleri bir kenara bırakalım, oyunun grafikleri de alternatiflerine göre çok geride kalıyor, oyunu olabilecek son ayarlarda oynadım, optimize değil en başta, test sistemimde 2x R9 290 vardı, besleyecek kadar da yeterli kasa ile oyunda aldığım FPS ana menüde dahi 40 civarlarındaydı, yükleme ekranlarında ise 3 FPS’ye kadar düştü, efektlerin ve modellemelerin fazla olduğu yerlerde ise 30 civarında seğiriyordu. Uzaklık görüşü ise kabul edebilir düzeyde.


İncelemeyi görebildiğim kadarıyla alternatiflerine kıyasla yapıyorum, dinozor içeren bir oyun istiyorsanız ARK tarzı bir oyunu tavsiye edebilirim, aynı mantıkta bir oyun arıyorsanız ise kesinlikle Evolve tavsiye edebilirim. Evolve’a iyi demiyorum yanlış anlamayın, ancak Primal Carnage’den 10 kat iyi bir oyun, kıyası kafanıza yapabilirsiniz. Bağımsız yapımcı diye çok yüklenmek istemiyordum ancak oyunda mikro ödemeleri görünce asıl niyeti anlamış oldum, bağımsız bir oyunda mikro ödeme ne demek gerçekten? Kutu açmak için anahtarlar falan satılıyor bu mağazada, kutular ise oyun içerisinde “loot” olarak düşüyor. (Oyunda denk geldiğim en düşük “ping seviyesi” olan sunucu “loot” sunucuydu bu arada :P)

Arayüz ise WarZ’yi (yeni adı Infestation: Survivor Stories) hatırlattı bana, o da bu çeşit bir arayüze sahipti, mikro ödeme sistemi vs. onda da vardı.

Hata, “bug” kısmına gelecek olursak 15 dakikada fark edebildiğim bir hata bulunmuyor, genel oynanış zaten hatalı çünkü. Koşma animasyonlarına mermi yenileme animasyonu eklediğinizde son animasyon ağır basıyor, koşma hızındayken mermi yeniliyorsunuz sakince. Anlamadığım bir mantık hatası var, dinozorlar içeri girmesin diye dikilmiş surlara iç taraftan girdiğimiz kısım dinozorların kolaylıkla geçebileceği genişlikte, yani insanlar için bir merdiven konulmamış, surların üstüne dinozorlar da çıkabiliyor. Hatalardan bahsetmişken çok oynayamadığım için denk gelmedim ancak müptelalarından duyduğum kadarıyla “spawn” konusunda çok hatalar varmış, özellikle her 4’ünden 3’ünde yerin içinde doğuyormuşsunuz.


Oyuna genel olarak kötü demek mümkün, oyun tarzı ayırt etmeksizin. Çeşitli oyun tarzları var, “FreeRoam/RolePlay/TDM/Dino v. Dino”. Son güncellemeler ile oyuna “survival” yani hayatta kalma eklenmiş, bu oyun tarzında sadece insan sınıfını seçebiliyorsunuz ve dalgalar şeklinde dinozorlar geliyor, ancak oyunun yapay zekâsı sıfır olduğu için size bir kere vuran dinozor bir daha vurmayıp onu öldürmenizi bekliyor. Yani oyuna yamalar geliyor diye sevinmemek lazım, gelen yamalar için de yama gerekiyor.


Peki, bu oyunu neden oynayayım derseniz yine o konuda da diyebileceklerim var, öncelikle parası için oynayabilirsiniz. Oyuna vereceğiz 30 TL’yi oyundan düşen eşyaları satarak yaklaşık 1-2 günde çıkarabileceğinizi düşünüyorum, “loot” sunucusunda vakit geçirerek bu süreyi kısa da tutabilirsiniz. Neden insanlar bu oyun için eşyalara para veriyor, orasını ben çözemedim. Ya da hızlı oynanışı seviyorsanız ve arkadaş çevreniz varsa, oyunu hep birlikte alabilir ve güzel zaman geçirebilirsiniz, tam bir internet kafe oyunu bunu rahatlıkla diyebilirim!

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 05:44
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

+++++

 
Gönderildi : 10 Ekim 2018 12:56
Paylaş:

❕Site tanıtımınızı farklı bir sitede de tanıtmak isterseniz buraya tıklayın.❕