Resogun İnceleme Pl...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil
Resogun İnceleme PlayStation 4 ve Xbox One gibi uzun zamandır beklenen iki ye

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Beğeni
1,209 Görüntüleme
(@oguz)
Gönderiler: 497
Asil Üye
Konuyu başlatan
 

Resogun İnceleme

PlayStation 4 ve Xbox One gibi uzun zamandır beklenen iki yeni nesil konsol sonunda çıkışını gerçekleştirdi. Yeni bir çağ başlatan bu konsollara ait oyunlar da elbette merak konusuydu. Killzone: Shadow Fall, Forza 5 ve Ryse: Son of Rome gibi büyük bütçeli yapımlar herkesin odak noktasındaydı. Ancak hiç beklenmeyen bir şey gerçekleşti ve saydığım oyunlardan çok daha düşük bütçeli olan Resogun belki de bu oyunların hepsini ekarte etmeyi başardı.

Diğer yeni nesil oyunların ne derece başarılı olduğunu ileriki günlerde yapacağımız incelemelerde belirteceğiz. Şu anki konumuz ise Resogun.
İlk 8 Dakika
2007 yılında, PlayStation 3’ün ilk zamanlarında çıkan Super Stardust HD ile adından söz ettiren Housemarque stüdyosu kariyerine indirilebilir oyunlarla devam etti. Dead Nation ve Ubisoft yayıncılığında geliştirdiği Outland gibi oyunların altına imzasını atan stüdyo bu alanda başarılı olduğunu birkaç defa daha kanıtlandı. Sıra PlayStation 4’e geldiğinde de Sony indirilebilir oyun adresini Housemarque’da buldu.
Basit Ama Eğlenceli
Resogun’ın oynanış mantığı Super Stardust HD’ye çok benziyor. Super Stardust bir gezegenin etrafında uzay mekiğini kontrol ederek 360 derece döndüğümüz ve ateş saçtığımız bir aksiyon oyunuydu. Resogun ise oynanış mantığını biraz değiştirmiş. Bu sefer bir gezegenin etrafında dönmek yerine yatay doğrultuda dönme şansına sahibiz. Tabii eğimli olmasa da yine aşağı ve yukarı hareket seçeneğimiz bulunuyor.

Bahsetmeye gerek görmedim ama yine de değinmeden geçmeyeyim. Resogun eski tarz saf bir shoot’em up oyunu. Dolayısıyla hikaye namına hiçbir şey yok. Sadece bölüm başlarında robotumsu bir kadın sesi size son kalan insanları kurtarmanızı söylüyor. Bu insanları kurtarmanız da şart değil. Fakat kurtardığınız takdirde puan ve ekstra özellikler gibi şeyler elde ediyorsunuz.
Bölümleri kat etmek için akın akın gelen düşmanları yok etmeniz gerekiyor. Bunun için sağ analoğunuzla iki ayrı yöne ateş edebiliyorsunuz. Üç adet de ayrı özel gücünüz var. Boost hızlanmanızı ve önünüze çıkan her şeyi ezmenizi sağlarken, bomba tüm düşmanlarınızı öldürmeye, overdrive ise ateş gücünüzü son noktaya çıkarmaya yarıyor. Hepsinin de ayrı bir dolma tarzı var. Boost aralarında en hızlı dolanı. Overdrive için düşmanlarınıza vurmanız gerekiyor. Bomba ise mermi tarzında ve bir bölümde en fazla üç kere kullanabiliyorsunuz. Her birini doğru anlarda kullanmanız hayati önem taşıyor.
“Gözlerim Kamaştı”
PlayStation 4’ün çıkış oyunlarından biri olması dolayısıyla Resogun’ın grafiklerinden bahsetmemek olmaz. Aslında grafik bakımından söyleyebileceğim pek bir şey yok, çünkü oyunda geçirdiğiniz saatler boyunca efektten başka bir şey görmeyeceksiniz. Yeni nesil oyunlarda rüzgarla birlikte çokça göreceğimize inandığım gelişmiş efektler Resogun’ın ana noktası. İsabet eden her lazer onlarca partikül oluşturuyor. Saniyede de onlarca lazer attığınızı hesaba katarsanız ortaya havai fişek görüntüleri çıkacağını anlamanız zor olmayacaktır. Efektler bakımında Resogun görsel şölen yaşatıyor.

Resogun, anlattıklarımdan da anlayacağınız üzere, basit bir oynanış mekaniğine sahip. Fakat sürekli hareket halinde olmanız ve sıkça ölmenize yol açmayan keyifli zorluğu Resogun’ı PlayStation 4’te mutlaka denenmesi gereken bir oyun yapıyor. Üstelik oyun PS Plus sahipleri için ücretsiz. Bu sayede PlayStation 4’ü aldığınızda Resogun’ı oynamamak için hemen hemen hiçbir sebebiniz bulunmuyor.

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2016 05:39
Paylaş: