RSS Nedir? Ne İşe Y...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

RSS Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

RSS Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

RSS çeşitli internet siteleri tarafından yayınlanan haber vb. içeriğin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlayan yeni bir içerik besleme yöntemidir. RSS Real Simple SyndicationRDF Site Summary veya Rich Site Summary(Zengin Site Özeti) kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. ''XML'' biçiminde olan ''RSS'' dosyaları ilk olarak ''NetScape'' firması tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. ''RSS'' dosyalarının kullanımı her geçen gün artarak yaygınlaşmaktadır.

RSS Nedir?

RSS yöntemini destekleyen sistelerin hazırladıkları ''XML'' biçimli dosyalara bir çok programla erişmek mümkündür. ''XML okuyucusu'' olan bu programlar, ''web gezgini'' veya ''e-posta'' istemcisi olabileceği gibi sadece ''RSS'' içereriği izlemek için hazırlanan masaüstü programları da olabilir.

RSS ikonu'nu () gördüğünüz herhangi bir yerde, RSS verilerini RSS istemcinizi kullanarak alabilirsiniz.

Genel olarak, ''RSS'' verilerini, ''XML dosyaları'' olduğu için ''Internet Explorer'' içinden görebilirsiniz. Ancak sayfayı devamlı yenilemek ve ''RSS'' verilerini bu şekilde izlemek çok da verimli bir yöntem değildir. Bunun için pek çok insan, bazı ''RSS istemcileri'' kullanarak ''RSS'' verilerini takip eder. RSS veri "toplayıcıları", RSS verilerini toplamanız ve takip etmeniz için uygun arabirim sunarlar.

Ayrıntılı Bilgi İçin:
tr.wikipedia.org/wiki/RSS 

mybb destek

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 28 Ağustos 2017 22:03
Paylaş: