İstanbul Boşanma Av...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

İstanbul Boşanma Avukatı Aydın Aydar

Erenbor
(@erenbor)
Saygın Üye

 

Anlaşmalı boşanmalarda gereken belgelerden birisi anlaşmalı boşanma dilekçesi olmaktadır. Anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanırken titizlikle bu işlem gerçekleştirilmelidir. Bilinmelidir ki açılacak boşanma davasının iskeletini bu belge oluşturmaktadır. Anlaşmalı olarak boşanacak eşler anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlarken hukuki altyapının doğru bir şekilde kurulduğuna emin olmalıdırlar. Zira boşanma davası süresi, boşanma davasının sonucu, boşanmadan kaynaklanacak hak ve talepler gibi birçok hususta sorun doğmasının önüne geçilebilmesi için ilk adım doğru bir şekilde hazırlanmış anlaşmalı boşanma dilekçesi ile dava açılması olacaktır. İstanbul boşanma avukatı sizlere bu konuda rehberlik edebilir. Yaşadığınız şehirde ki boşanma avukatları da sizin için iyi bir seçim olabilir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanmalarda hazırlanması gereken belgelerden birisi de anlaşmalı boşanma protokolü olmaktadır. Anlaşmalı boşanma şartları arasında yer alan bu belge karşılıklı olarak imzalanmadan tarafların anlaşmalı olarak boşanmaları mümkün değildir. Anlaşmalı boşanma protokolü davanın omurgasını oluşturur. Bu belge içerisinde taraflar tüm hukuki sonuçları ve uzlaşma koşullarını tek tek belirtmelidirler. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde, çocuğun velayetini kimin alacağı, boşanma sonrası mal paylaşımının nasıl yapılacağı, boşanma ile ilgili olarak maddi ya da manevi tazminat ödenip ödenmeyeceği, boşanma sonrası iştirak nafakası ya da yoksulluk nafakası ödenip ödenmeyeceği gibi hususlar yer almakla birlikte diğer hukuki sonuçlar da yer almalıdır.

Anlaşmalı boşanma protokolü mutlaka kapsamlı olarak hazırlanmalıdır. Burada davaya ilişkin ücretin kim tarafından ödeneceği, dava sonrası çocukla kişisel ilişkinin nasıl kurulacağı, mal paylaşımının nasıl ve hangi koşullarda yapılacağı, nafakanın ne kadar ödeneceği ve ne sıklıkla artış olacağı, dava sonunda tarafların hangi haklarından feragat edeceği gibi hususlar son derece kritik konulardır. Bu aşamada profesyonel bir boşanma avukatı sizlere daha iyi bir yol gösterebilir.

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 31 Ekim 2020 21:12
Paylaş: