17 Ekim - Olaylar -...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

17 Ekim - Olaylar - 1446 Kore'de Hangıl Alfabesi Yayımlandı

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

17 Ekim - Olaylar - 1446 Kore'de Hangıl Alfabesi Yayımlandı

Hangıl

Hangıl ya da HangulKore alfabesi.

Hangıl, Korece'de "h-a-n-g-ı-l" [한글] harflerine tekabül eden Kore harfleriyle yazılır. 1443 yılında Çosôn Hanedanlığından(*) kral Sejong tarafından yaptırılmıştır.

Koreliler, 15. yüzyıla kadar Çin yazı sistemini kullanıyorlardı; fakat bu sistemin öğrenilmesi zor olduğundan insanların okuyup yazamamasından dolayı Sejong bilim adamlarından yeni bir alfabe yapmalarını istemiş, bu yolla bilimin daha hızlı ilerlemesini ve halkının sosyalleşip çağdaşlaşmasını hedeflemiştir. 1444 yılında tamamlanan alfabe, "Hunmin Côngım" (훈민정음; halka doğruları öğreten ses) adlı eserle halka tanıtılıyor. Hangıl'la yazılan ilk eser budur.

Kore alfabesi temelde 14 ünsüz, 10 ünlüden oluşur. Ayrıca 11 tane yarı ünlü (diphtong) harf bulunur. 5 tane de çift ünsüz bulunur, ama bunlar alfabede yer almaz. Hangıl'ın ilham kaynağı üç temel noktadır. Birincisi insanı temsil eden dikey çizgiler "", ikincisi dünyayı temsil eden yatay çizgiler "", üçüncüsü ise cenneti temsil eden yuvarlak çizgiler, noktalardır "". Ayrıca Hangıl, diğer Moğol'Phags Pa ve Çin yazı sistemlerinden faydalanılarak yaratılmıştır.

Yazışma Çizelgesi

Sesli Harfler >

> 10 Temel ünlüler (Holsori/Moım, 홀소리/모음, 母音)


> 11 Tane yarı ünlüler (Gyɔpholsori 겹홀소리)

> Aşağıdaki İyıng (veya İyıñ) sonra burun ünlüler (İyıng innın batçim sori, 이응 있는 받침 소리)

> Tane yarı ünlülere aşağıdaki İyıng (veya İyıñ) (Gyɔpholsori innın İyıñ batçim, 겹홀소리 있는 이응받침)

Sessiz Harfler

> 14 Temel Ünsüzler (Dasori/Caım, 닿소리/자음, 子音)

> 5 tane de çift ünsüz (겹닿소리)

> Aşağıdaki ünsüzler (Batçim, 받침)

Hangıl'ın yazımı

Kore alfabesi, diğer yazı sistemlerinden oldukça farklı olarak yan yana dizilen harflerden meydana gelmez. Daha önce Çin yazı sisteminin kullanılması, Hangıl'ı tasarlayan bilim insanlarını etki altında bırakmıştır. Bu doğrultuda her hece Çin karakterinde olduğu gibi bir kare şeklini oluşturacak şekilde oluşmuştur. Yan yana bitişen harfler yerine ikili, üçlü hatta dörtlü değişimler kullanarak heceler oluşturulmuştur.

Hangıl hece düzenini gösterir tablo

Hece düzeni örnek tablo

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ekim 2017 23:30
Paylaş: