Olaylar - 17 Ekim 1...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü Sil

Olaylar - 17 Ekim 1690 - Belgrad Yeniden Osmanlı Egemenliğine Girdi [Tarihte Bugün]

!! KroNoS !!
(@kronos_791)
Site Kurucusu Admin

Olaylar - 17 Ekim 1690 - Belgrad Yeniden Osmanlı Egemenliğine Girdi

Belgrad kendini özletebilen tuhaf bir Balkan şehridir. İlk bakışta sıradan bir Balkan şehrine benzese de, bir çok kişi için tek farkı biraz daha kalabalık olması ve biraz daha gelişmiş olamasıdır. Kalemegdan Parkı’nda 100 metre yürüdüğünüzde rüzgar burnunuza nehir kokusunu estiren, sokaklarında taze Türk kahvesi kokusu olan, yemyeşil nehir kıyıları olan bir şehirdir Belgrad. Bu acayip şehirde olan biten her şeye rağmen bu şehirden ayrılmak istemez insan.

TC vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği nadir ülkelerden biri olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’tır. Bizim gibi misafirperver halkı, güzel yemekleri, çok hareketli gece hayatı ve yaşamın ucuz olması bu güzel şehri gözde bir tatil destinasyonu haline getirdi. 357 yıl Osmanlı egemenliğinde yaşamış ve Osmanlı’ya ait birçok izleri hala taşıyan bu kent için Belgrad Gezi Rehberi’ni hazırladık.


Özellikle son yıllarda vizesiz gelebildiğimiz için oldukça popüler hale gelen Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a hoşgeldiniz.

Beyaz Şehir: Belgrad

Son yılların en ilgi çeken kentlerinden Belgrad, Balkan havasıyla Avrupa tarzını harmanlayan benzersiz karakteriyle, her geçen gün adını daha çok duyuruyor. Türkiye’den vizesiz gidilebilmesinin yanında, fiyatların diğer Avrupa kentlerine göre daha uygun olması, kentin cazibesini artırıyor.

Bugün Sırbistan’a Başkentlik yapan, Balkanlar’ın en büyük kenti ve her daim lideri Belgrad, tarih boyunca bölgeye hakim olmak isteyen güçlerin mücadele alanı olmuş. 15. yüzyıl ortalarında başlayan akınların sonunda 1521 yılında Osmanlı hakimiyetine giren kentte, yüzyıllar boyunca işgaller ve ayaklanmalar hiç durmamış. 1882’de Sırbistan Krallığı’nın kurulmasıyla özerkliğin ilan edilmesi ve 1. Dünya Savaşı’nın hemen başlarında, Kasım 1914’te Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun kenti ele geçirmesi ise Belgrad tarihinin önemli dönüm noktaları.

1929’da Yugoslavya Krallığı’nın kurulması, 2. Dünya Savaşı sırasında, 1941’de kentin Nazi Almanya’sı, İtalya Krallığı, Macaristan ve Bulgaristan kuvvetleri tarafından işgali, 1944’te Kızıl Ordu ve Yugoslav Partizanları tarafından Almanlardan geri alınması, 1945’te Tito’nun önderliğinde Yugoslavya Halk Cumhuriyeti’nin kurulması ve yakın tarihte yaşanan Yugoslavya İç Savaşı… Bütün bu mücadeleler, şehri hırpalayıp kuşaklar boyu ağır bedeller ödenmesine neden olsa da, bugün farklı kültürlerin iç içe geçip güçlü izler sürdüğü bir kent kalmış geriye. Söz konusu izleri, kentin mimarisinden yeme-içme kültürüne ve diline kadar pek çok alanda görmek mümkün.

Yaklaşık 7000 yıllık geçmişi ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Belgrad, 1918 ile 2003 yılları arasında varlığını farklı isimler ve idari biçimlerle sürdüren Yogoslavya’nın başkentiydi. Ardından 2003 – 2006 yılları arasında Sırbistan – Karadağ devlet birliğinde Sırbistan’nın başkentiydi. Sonrasında, 2006 yılında Karadağ’ın ayrılması ile kurulan Sırbistan Cumhuriyeti’nin başkenti olarak tarihi yolculuğuna devam etti Belgrad.

Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor. Ülkeden geçen en büyük nehir olan Tuna’nın 60 kilometrelik kısmı, Sava nehrinin de 30 kilometrelik kısmı Belgrad sınırları içerisinde yer alıyor. İki nehrin üzerinde 16 tane ada ve adacık bulunuyor.

17 farklı idari bölgesi olan Belgrad’ın nüfusu yaklaşık 2 milyon. Sırbistan nüfusunun 8.5 milyon olduğu düşünülürse, ülke nüfusunun yaklaşık %23’ü başkentte yaşıyor demektir.

İstanbul’dan 1 saat 20 dakika uçuş mesafesinde olan Belgrad’ı keşfetmeye Stari Grad, yani Eski Şehir olarak tanımlanan tarihi kısmından başlamak gerek.

Belgrad Genel Bilgiler

Belgrad (Beograd / Београд), Sırbistan’ın başkenti, Istanbul ve Atina’dan sonra Kuzey-Doğu Avrupa ‘nın en büyük üçüncü şehridir. Resmi sayımlara göre Belgrad’ın nüfusu 1.700.000’dir. Belgrad gençlerin şehri, nüfusun %40’dan fazlası 15 ile 44 yaşları arasındadır.

Belgrad’a bahar gelince her yer renga renk, cıvıl cıvıl oluyor. Herkes kendini dışarıya atıyor. Belgrad’da yemyeşil bir doğa olduğundan dolayı her köşede eşsiz güzellikte parklar dikkat çekiyor. Biz de böyle kalabalık bir şehirde yaşamları sormadan geçmek istemiyoruz. Sırbistan’da hayat nasıl diye sorduğunuzda insanların çoğu Sırbistan’ı yere göğe sığdıramıyor. Herkes “memleketimi çok seviyorum, bayılıyorum, benim kalbimde her zaman” diyorlar. Bir çoğu yurtdışında da yaşamış, seyahat etmeyi çok seviyorlar. Yaz tatillerini Türkiye’de geçiren çok sayıda insan ile karşılaşırsınız. Ankara’da, İstanbul’da çok arkadaşı olan insanlar var. Bakanlığın resmi istatistiklerine göre 2015 yaz sezonunda Türkiye’yi 172 000 Sırp ziyaret etmiş. Yaz aylarında Belgrad’dan Antalya’ya haftada ortalama 17 charter uçuşu oluyormuş. Ayrıca Belgrad’dan İstanbul’a THY’nin haftada 14, AirSerbia’nın haftada 5, Pegasus Havayollarının haftada 5 ve AtlasGlobal’in haftada 7 uçuşları var. “Belgrad’a Nasıl Gidilir” rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Şehrin bütün sakinleri Belgrad şehir ruhunu konuşmaktan hoşlanır. Herkes yeni fikirleri, eğlenceyi çok sever, birçok Belgradlı gerçek hedonistler olduğunu söyler – birçoğu da gerçekten öyledir – hepsi de Belgrad’ta iyi yemeklerin, şarabın ve müziğin olduğunu bilirler.

Belgradlılar; hoş sohbetleri, uzun yürüyüşleri, sabah kahvesini içmeyi, hafta sonlarında kaliteli zaman geçirmesini ve fırından taze ekmek almayı çok ama çok severler.

Belgradlılar hareket halinde olmayı da çok seviyorlar, o yüzden sokaklar, caddeler, cafeler ve restoranlar her zaman insanlar ile doludur.

Herşeyden önemlisi, Belgradlılar, Belgrad’ı tanımak için Belgradlıları tanımak gerektiğini düşünür!


Belgrad Kalesi (Kalemegdan) gece genel görünüş

Belgrad tarihi

Belgrad’ın geçmişi MÖ 7000 yıllarına kadar gider. Vinča kültürünün izlerine ilk olarak MÖ 6000 yıllarında Belgrad’da rastlanmıştır. Roma’nın bölgeyi feth edene kadar Traklar ve Daçyalılar yönetmiş. Romalılar zamanında Belgrad’ın adı Singidunum idi. Roma otoritelerince ikinci yüzyılın ortalarında municipium ve aynı yüzyılın sonlarına doğru tam teşekküllü bir koloniye yani en yüksek düzeyde Roma şehrine dönüşmüştür.

Belgrad, daha sonraki dönemlerde ise Macarlar, Habsburglar ve Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğine geçmiştir. 1830 tarihinden itibaren bağımsız Sırp devletleri tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Belgrad bugün Sırbistan Cumhuriyeti’nin başkentidir.

Türk hâkimiyeti ve Avusturya istilaları:

Belgrad 1717 tarihinde Osmanlı – Avusturya savaşı sırasında Avusturya tarafından fethedildi.

Kanuni Sultan Süleyman Belgrad’ı 28 Ağustos 1521 tarihinde 250.000 asker ile feth etti. Belgrad bu tarihten itibaren Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmeye başlandı. Kent bu kuşatma sırasında yerle bir oldu, bütün Ortodoks nüfus bugün İstanbul’da Belgrad Ormanları olarak adlandırılan bölgeye gönderildi.

Bu dönemde Belgrad İstanbul’dan sonra 100.000’den fazla nüfusa sahip Osmanlı’nın ikinci büyük şehri idi. Kent bu dönemde sancak haline getirildi.

Bu tarihten sonra kent, Osmanlı mimarisi olan eserler vermeye başladı. Bu yüzyılda çıkan birçok isyan bastırıldı. Sadrazam Koca Sinan Paşa’nın emri ile Aziz Sava’nın Vračar’da bulunan kalıntıları ateşe verildi. Yirminci yüzyılda inşa edilen Aziz Sava Katedrali (Hram svetog Save) bu olayı anmak için yapıldı.

Kent 1688 1791 tarihleri arasında Habsburg tarafından 3 kez işgal edildi. Her seferinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından geri alındı. Bu olaylar sırasında Belgrad her seferinde yerle bir oldu. Bu olaylardan dolayı Belgrad 2 büyük göç dalgasından etkilendi. Yüzbinlerce Sırp Patrik önderliğinde Avusturya ve Habsburg sınırları içinde bulunan Vojvodina ve Slovenija’ya göçtüler.

1807 ile 1813 tarihleri arasında Sırp devrimciler çeşitli ayaklanmalarda bulundu, Osmanlılar bu tarihler arasında kenti ellerinde tuttu. 1815 tarihindeki ikinci Sırp ayaklanmasından Bâb-ı Âli 1830 tarihinde Sırbistan’ı yarı bağımsız olarak tanıdı. Prens Mihajlo Obrenović, 1841 tarihinde başkenti Kragujevac’tan Belgrad’a taşıdı.

SONRAKİ SAYFA >>

Alıntı
Konuyu başlatan Gönderildi : 17 Ekim 2017 23:54
Paylaş: