Bilgisayar Nedir? | En Basit Haliyle Bilgisayar Nedir? | Bilgisayar Tanımı

!!KroNoS!!

Üye
Katılım
20 Ağustos 2016
Mesajlar
73
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Bilgisayar Nedir? | En Basit Haliyle Bilgisayar Nedir? | Bilgisayar Tanımı

bilgisayar-nedir.png

Temel olarak bilgisayar nedir ile temel bilgisayar derslerine başlamak istiyorum. Bilgisayar, bilgi veya veri işleyen elektronik bir aygıttır. Bilgisayar veriyi saklayabilir, çağırabilir veya işleyebilir. Bilgisayar kullanarak döküman yazabilir, email gönderebilir veya internette gezinebilirsiniz. Ayrıca bilgisayar kullanarak tablolarla, veritabanlarıyla veya sunumlarla çalışabilir veya oyun oynayabilirsiniz.

En Basit Haliyle Bilgisayar Nedir? Bilgisayara yeni başlayanlar için teknoloji marketlerin bilgisayar bölümleri gerçekten çok kafa karıştırıcıdır. Hatta korkutucudur diyebiliriz. Aslına bakarsanız bilgisayarlar o kadar da karmaşık cihazlar değildir. Sizin gözünüzü korkutan yüzlerce çeşit bilgisayar aslında temelde 2 parçadan oluşur. Donanım ve yazılım. Donanım, bilgisayarın fiziksel yapıya sahip (elle tutulabilir) tüm parçalarına verilen isimdir. Mesela monitör, klavye, işlemci… Yazılım ise donanım parçalarına ne yapmaları gerektiğini söyleyen açıklamalardır. Bilgisayar donanımlarına rehberlik eder ve işlemleri nasıl gerçekleştirmesi gerektiğini anlatır.


Resim19_11.png

Bilgisayarınız için alacağınız herhangi bir şey donanım veya yazılım olarak listelenebilir. Bir kere bu ikisi hakkında daha fazla öğrenirseniz göreceksiniz ki bilgisayar aslında gayet basittir. İlginç Bir Bilgi: İlk elektronik bilgisayar, (Electronic Numerical Integrator and Computer (ENIAC) 1946 da üretilmiştir. 30 ton ağırlığında ve nerdeyse 170 metrekare boyutundaydı.

1.jpg
 

Benzer konular

Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.