Ethereum (ETH) Neden Yükseliyor? Bitcoin'i Geçecek mi?

XCoDeX

Üye
Katılım
28 Kasım 2017
Mesajlar
1,632
Tepkime puanı
13
Puanları
39
Ethereum bu yıl zaten yaklaşık %230 arttı. CoinMarketCap verilerine göre 1 Ocak’ta Ethereum yaklaşık 735 dolar değerindeydi ve yazım itibariyle kabaca 2.400 dolar değerinde.

ETH, 12 Mayıs’ta 4.300 doların üzerine çıktı ancak son günlerde düşüş yaşadı, nitekim bu hafta kripto dünyası genelinde kripto para birimi fiyatlarında düşüşler gördük. Bunun nedenleri arasında, Tesla CEO’su Elon Musk’ın, Tesla’nın çevresel kaygılar nedeniyle Bitcoin ödemelerini almayı bırakması, Hindistan’daki bankaların kripto üzerinde baskı yapması, Çin’in kriptoyla ilgili açıklamaları ve IRS’nin tanınmış uluslararası kripto para borsası Binance’i araştırıyor olması sayılabilir. Ethereum, her ay %30 artmasına rağmen, düşüşten zarar görmekten kurtulamadı.

5ksuz6i.jpg

Ethereum Nedir ve Neden Yükseliyor?​

Ethereum, piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimidir. Büyük kardeşi Bitcoin’in aksine, Ethereum programlanabilir bir dijital para birimidir. Bitcoin’den daha hızlı ve daha esnektir.

Ethereum Bitcoin’i Geçebilir Mi?​

Bitcoin’in olağanüstü büyüme hikayesinden sonra, herkes bir sonraki Bitcoin’i arıyor ve Ethereum bu sıfat için sağlam bir aday. Ethereum sadece altı yaşında, Bitcoin ise on iki.

Aynı aşamadayken Bitcoin’in fiyatına bakmak tamamen adil değil çünkü o zamandan beri piyasa çok değişti. Ayrıca, Bitcoin yükseldiğinde, Ethereum da dahil olmak üzere piyasanın geri kalanı da yükselir. Ancak bunun yanında; 2015’te Bitcoin de altı yaşındayken 250 dolar değerindeydi Ethereum ise 3.000 dolar civarına yakın bir değerle fiyatlandırılıyor.

Ancak son haftalarda Bitcoin düşerken Ethereum yeni zirvelere ulaştı. Bunun nedeni, pazarın Bitcoin ve Ethereum’un çok farklı şeyler yaptığını fark etmeye başlamasıdır.

Bitcoin, insanların bir dijital altın formu olarak görmeye başladığı merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Son derece güvenlidir, ancak halihazırda yaptığından fazlasını yapamaz. Ayrıca son zamanlarda, Bitcoin’in karbon ayak iziyle ilgili endişeler var.

Bitcoin’in aksine, Ethereum’un hala büyümek için yeri var. Akıllı sözleşmelerin ve DeFi’nin iş uygulamalarını yeni yeni görmeye başladık. Eth 2 de, platformun artan talebi karşılamasına ve daha sürdürülebilir bir madencilik modeline geçmesine yardımcı olacaktır.

Daha büyük soru, bir bütün olarak kripto para birimi endüstrisine ne olacağıdır. Bunlar, oldukça değişken ve öngörülemez yatırımlardır. Ethereum veya Bitcoin’in fiyatının artmaya devam edeceğini tahmin eden her uzman için, bunun tamamen çökebilecek bir balon olduğunu söyleyen bir başka bir uzman daha vardır.

Bu nedenle, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz parayla yatırım yapmanız ve uzun vadeli yatırım yapmanız önerilir. Bugün Ethereum satın alırsanız ve piyasa düşerse, fiyat tekrar yükselene kadar elinizde tutabilmek istersiniz. Parayı bağladıysanız, kiranızı ödemeniz veya beklenmedik bir acil durumu karşılamanız gerekiyorsa, zararla satmak zorunda kalabilirsiniz.

Ethereum bir sonraki Bitcoin olmayabilir, ancak kendi başına güçlü bir seçim olduğu düşünülüyor; hepsi kişisel yatırım hedeflerinize ve risk toleransınıza bağlıdır. Unutmayın, özellikle Eth 2 beklendiği gibi teslim edilmezse veya ABD sıkı bir kripto para birimi düzenlemesi getirirse çok şey değişebilir.


 
Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.