Mareşal Rütbesi Nedir? Kimlere Verilir?

XCoDeX

Üye
Katılım
28 Kasım 2017
Mesajlar
1,622
Tepkime puanı
13
Puanları
39
Mareşal Rütbesi Nedir? Kimlere Verilir?

maresal-rutbesi.jpgMareşal, Türk Kara Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetlerinde en yüksek olan askeri rütbe. Türk Deniz Kuvvetlerindeki karşılığı büyükamiraldir. Bu rütbe en yüksek askeri rütbe olmakla beraber diğer rütbelerden önemli bir farkı kıdem ve bekleme ile kazanılamamasıdır. Bu rütbe savaşta üstün yararlılıkları görülen ve en az Orgeneral ya da Oramiral rütbesine sahip subaylara TBMM tarafından ilgili kanuna dayanarak verilir.

NATO kodu OF-10'dur.Köken BilimiMareşal sözcüğü Türkçeye Fransızca maréchal kelimesinden geçmiştir. Maréchal (nalbant, komutan) sözcüğü, Latince kökenli mariscalcus sözcüğünden gelir. Latince Mariscalcus kelimesi, Cermence (Eski Almanca) at ve uşak kelimelerinden unsurlar taşır.Türkiye CumhuriyetiMüşîr, 1923-1934 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'ndeki en yüksek askerî rütbedir. 26 Kasım 1934 tarihli 2590 sayılı Lâkap ve Unvanların Kaldırılması Hakkındaki Kanun'un üçüncü maddesi gereğince kaldırıldı ve Müşir rütbesinde olanlara Mareşal denmesine karar verildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde savaşta olağanüstü yararlılıkları görülen en az orgeneral (denizci ise oramiral) rütbesine sahip hayattaki ya da ölmüş olan orgenerallere, TBMM tarafından kanunla verilen bir askeri rütbedir. Bu rütbe yukarıda belirtilen şartlar haricinde süre beklemeyle kazanılamamaktadır.

Günümüze kadar iki asker müşir (mareşal) rütbesine terfi ettirildi:Mustafa Kemal Atatürk - (1881-1938)

  • Savaş - Sakarya Meydan Muharebesi
  • Görevi - TBMM Orduları Başkomutanlığı
  • Terfi Tarihi - 19 Eylül 1921Fevzi Çakmak - (1876-1950)

  • Savaş - Başkomutanlık Meydan Muharebesi
  • Görevi - TBMM Genelkurmay Başkanlığı
  • Terfi Tarihi - 31 Ağustos 1922Kaynak: Vikipedi​
 
Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.