Microsoft'un ABD'de 29 milyar dolarlık vergi anlaşmazlığı

XCoDeX

Üye
Katılım
28 Kasım 2017
Mesajlar
466
Tepkime puanı
12
Puanları
19
Microsoft, 2004-2013 yılları için ekstra 28.9 milyar dolar (23.5 milyar sterlin) geri vergi ödeme talebinde bulunan bir ABD vergi otoritesiyle davalı olacağını söyledi.

ezm67y2.jpg

IRS, şirketin karları nasıl ülkeler ve yargı bölgeleri arasında paylaştırdığını denetlemişti.

Ancak Microsoft, "IRS tarafından ortaya konulan sorunların geçmişi ilgilendirdiğini ancak mevcut uygulamalarımızı etkilemediğini" söyledi.

Büyük şirketlerin gelişmiş ülkelerde yeterince vergi ödemediği konusundaki endişeler uzun zamandır var.

Teknoloji devleri, vergi yüklerini en aza indirmek için yüksek vergi ödeyen ülkelerde düşük karlar ve düşük vergi bölgelerinde yüksek karlar bildikleri için eleştiriliyorlar.

Microsoft, bir güvenlik değişikliğinde IRS'nin 28.9 milyar dolarlık ek vergi ödeme talebi, cezalar ve faizle birlikte olduğunu söyledi.

Şirket, "her zaman IRS kurallarına uymuş ve ABD ve dünya genelinde borçlu olduğumuz vergileri ödemişizdir" dedi.

Microsoft, denetim sonrası ödenmesi gereken herhangi bir verginin, eski Başkan Donald Trump tarafından çıkarılan vergi yasalarına dayanarak en fazla 10 milyar dolar azaltılacağını düşündüğünü belirtti.

Amazon ve Facebook gibi diğer Amerikan teknoloji firmaları da daha fazla vergi ödeme çağrılarına maruz kaldılar.

Bu yıl içinde Microsoft, diğer ABD yetkililerinin de incelemesine tabi tutuldu.

Haziran ayında, Xbox hesapları başlatan çocuklardan veri topladığı tespit edildikten sonra Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) 20 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Ancak şirket, Activision Blizzard'ı satın alma planı konusunda yakında zafer kazanabilir. Bu anlaşma, Call of Duty oyununu üreten şirketi 68.7 milyar dolar karşılığında satın alma planının tamamlanması bekleniyor.
 
Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.