Plastitler Nedir? Plastitler Hakkında Bilgi

!!KroNoS!!

Üye
Katılım
20 Ağustos 2016
Mesajlar
73
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Plastitler Nedir? Plastitler Hakkında Bilgi

Plastitler alg ve bitki hücrelerinde bulunan çeşitli görevleri olan temel organellerdir. Genç hücrelerde renksiz olan plastitler (lökoplast), hücre ile birlikte gelişerek, hücrenin görevine uygun şekil ve renk kazanır.
Oyr6G5.jpg

Bitki hücrelerinde bulunur.Genç hücrelerde renksiz olan plastitler (lökoplast), hücre ile birlikte gelişerek, hücrenin görevine uygun şekil ve renk kazanır.Farklı işlevleri olan 3 tip plastit vardır. 1.Kloroplast 2.Lökoplast 3.Kromoplast KLOROPLAST Bitkiye yeşil renk verir. Yapısında yağ, karbonhidrat, fotosentez enzimleri, DNA, RNA ve ribozomlar bulunur.Çift katlı hücre zarıyla çevrilidir.Kloroplast, ışık enerjisini; kimyasal bağ enerjisine çevirir.Bu olaya fotosentez denir. KROMOPLAST Havuca turuncu renk veren karoten, Domatese kırmızı renk veren likopin, limona sarı renk veren ksantofildir. Kısaca kromoplast bitkiye renk verir.Bitkilerin bazı renkleri ise koful öz suyunun asidik ya da bazik oluşuna göre renk değiştiren antokyon tarafından oluşturulur. LÖKOPLAST Renksizdir. Bitkinin kök, toprak altı gövdesi (rizom) ve Tohumları gibi depo organlarında bulunur.
 
Benzer konular Forum Tarih
KroNoS Ansiklopedi 0 180
D Site Tanıtımı 0 77
XCoDeX Ansiklopedi 0 98
XCoDeX Ansiklopedi 0 65
XCoDeX Ansiklopedi 0 62

Benzer konular

Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.