Politika faizi nedir?

XCoDeX

Üye
Katılım
28 Kasım 2017
Mesajlar
466
Tepkime puanı
12
Puanları
19
Politika faizi, bir ülkenin merkez bankası tarafından belirlenen ve ekonomik politikaları yönlendirmek amacıyla kullanılan temel faiz oranıdır. Politika faizi, genellikle para arzını, enflasyonu ve ekonomik büyümeyi etkileyen önemli bir araçtır.

Merkez bankaları, politika faizini ayarlayarak ekonomideki para arzını ve talebi etkileyebilirler. Daha yüksek bir politika faizi, kredi maliyetlerini artırarak harcamaları ve borçlanmayı azaltabilir, bu da enflasyonu düşürebilir. Daha düşük bir politika faizi ise kredi maliyetlerini düşürerek harcamaları ve ekonomik büyümeyi teşvik edebilir, ancak potansiyel olarak enflasyonu artırabilir.

Politika faizi, merkez bankalarının ekonomik istikrarı sağlamak, enflasyonu hedeflemek ve işsizliği kontrol etmek gibi görevlerini yerine getirirken kullandıkları önemli bir araçtır. Her ülkenin politika faizi politikaları farklı olabilir ve bu oranlar zaman içinde değişebilir.
 
Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.