Putin Affetmedi! Wagner lideri Prigojin adalet karşısına çıkacak

XCoDeX

Üye
Katılım
28 Kasım 2017
Mesajlar
428
Tepkime puanı
11
Puanları
19
aworqvm.jpeg

Rusya'da Wagner adlı paralı asker birliğinin isyan ederek Moskova'ya doğru ilerlediği 1 günlük bir ayaklanmanın ardından Rus lider Putin, ulusa seslenerek şu ifadeleri kullandı: "Putin, Wagner askerlerine verdiği sözü tuttu ve onlara şu seçenekleri sundu: Ya orduya katılırlar, ya Belarus'a giderler ya da evlerine dönerler." Ancak, Putin'in affetmediği bir isim vardı. Konuşmasında Putin, "İsyanın liderleri adalet önüne çıkarılacak" diyerek Wagner'in lideri Prigojin'e atıfta bulundu.

Putin, Wagner savaşçılarına yönelik üç seçenek sunarak ulusa seslendi. Kan dökülmesini engelleyen Wagner komutanlarına teşekkür eden Putin, "Belarus'a gitmek isteyen savaşçılara sözümü tutacağım. Ya orduya katılırlar, ya Belarus'a giderler ya da evlerine dönerler" ifadelerini kullandı. Ancak, Putin'in konuşmasında affetmediği bir isim de yer aldı. Putin, "İsyanın liderleri adalet önüne çıkarılacak" diyerek Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin'e göndermede bulundu.


nyy82gj.jpg

Vladimir Putin'in eski dostu ve aşçısı olarak bilinen Prigojin, Putin gibi St. Petersburg'da doğup büyümüştü. Genç yaşta babasını kaybeden Prigojin, spor akademisinde eğitim aldı.

62 yaşındaki Prigojin, iş hayatına sandviç satışıyla mütevazı bir başlangıç yaptı. Ancak daha sonra kurduğu catering şirketi, Kremlin ile yaptığı anlaşmalar sayesinde hızla zenginleşmesini sağladı. Prigojin'in restoranı, özellikle yemekleriyle ün kazandı ve o dönemde Belediye Başkanı Yardımcısı olan Vladimir Putin dahil birçok üst düzey kişiyi ağırlamaya başladı. Bu noktada Putin, önemli misafirlerini Prigojin'in restoranında ağırlamaya başladı. Daha sonra Prigojin, yemek şirketinin Rus ordusuyla yaptığı anlaşmalar sonucunda paralı asker şirketi olan Wagner'i kurdu.
 
Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.