Teknoloji Ürünlerindeki Yıllık Fiyat Artışları Yüzde 80’leri Aştı

-Aliz-

Üye
Katılım
25 Eylül 2016
Mesajlar
22
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Teknoloji Ürünlerindeki Yıllık Fiyat Artışları Yüzde 80’leri Aştı

MDmQak.jpg


Dolar ve euro'nun ateşi, teknoloji ürünlerini yaktı. Akıllı telefon, bilgisayar ve televizyon fiyatlarının sadece bir yıldaki fiyat artışları yüzde 80’leri aştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) eylül ayı enflasyonunu yüzde 24.5 olarak açıklamasının ardından, gözler dolar ve euro’ya çevrildi. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verileri sonrası dolar/TL 6,05'in üzerinde işlem görürken, Euro/TL ise 7,00 civarında seyrediyor.

Kurlardaki önlenemez yükseliş en çok teknoloji ürünlerini etkiliyor. Habertürk ’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre, teknoloji ürünlerindeki fiyat yıllık artışları yüzde 80’leri geçti.Akıllı telefonlarda yıllık enflasyon, kura bağlı maliyet artışının da etkisiyle yüzde 47 olurken, Türkiye genelinde akıllı telefonların ortalama satış fiyatı geçen yıla kıyasla 771 TL arttı ve 2419 TL’ye yükseldi. Fiyatın bu denli artmasındaki en önemli faktör ise mobil cihaz pazarının devleri Apple ve Samsung’un uyguladığı zamlar. Hatırlayacağınız üzere Apple Türkiye, iPhone başta olmak üzere bütün ürünlerine yüzde 20 ila yüzde 60 arasında zam yapmıştı.

Habere göre, yıllık bazda fiyat artışının en yoğun olduğu ürün bilgisayar oldu. Son bir yılda yüzde 87 artan bilgisayar fiyatları, geçen ay ortalama 4681 TL’ye çıktı. Bu rakam Eylül 2017’de 2506 TL idi.

Dolar kurundaki yükselişten nasibini alan bir diğer ürün kategorisi de televizyon oldu. Geçen yılın eylül ayında 1966 TL olan ortalama fiyat, Ağustos 2018’de 2305 TL’ye ve Eylül 2018’de ise 2653 TL’ye kadar çıktı.
 
Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.