Türkiye'de Deprem Hasarlarını Önceden Tespit Eden Yazılım Geliştirildi

-Aliz-

Üye
Katılım
25 Eylül 2016
Mesajlar
22
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Türkiye'de Deprem Hasarlarını Önceden Tespit Eden Yazılım Geliştirildi

jTlTDH.jpg


(17 Ağustos 1999 tarihi, Türkiye'nin hiç unutamayacağı tarihlerden, belki de yüreklerde en derine kazınmış olanlardan bir tanesi.)

17 Ağustos 1999 tarihinde merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan ve “asrın felaketi” olarak tanımlanan Marmara Depremi, Kocaeli, Sakarya, İstanbul, Düzce ve Yalova ile civar il ve ilçelerde yıkıma yol açmış ve 17 bin kişi hayatını kaybetmişti. Eğri oturup doğru konuşalım, aranan geçen 18 seneye rağmen Türkiye depremle mücadele ve önlem konusunda ortaya somut gelişmeler koyabilmiş değil. Önlemler hep durumu o an kurtarmaya yönelik ve sürdürülebilir değil.

NTV haber kaynaklı bir habere göre, deprem olan bölgelerde binaların ne kadar zarar göreceğini hesaplayan bilgisayar programı geliştirildi. Bu yazılım bina hakkında sorulan verilerin, bilgisayara rakam olarak girilerek ortaya çıkan toplam değerlendirmeler sonucu sorgulanan yapıların, bir deprem esnasında ne kadar hasar göreceğini analiz edebiliyor.

K70 adı verilen deprem hasar tespit ve sorgulama sistemi, olası yer hareketlerinde yapıların ne kadar hasar göreceğini hesaplayabiliyor. K70 yazılımı, binaların çöküp çökmeyeceğini, hasarın ne derece olabileceğini net olarak işaret edebiliyor. K70 deprem hasar tespit ve sorgulama yazılımı ilk kez Boğaziçi Üniversitesinde kullanıldı. Sistem puanlama sistemi ile çalışıyor, bina verileri bilgisayara girildikten sonra hesaplama yapılıyor. Yazılımın sorduğu tüm soruların eksiksiz ve doğru olarak cevaplanması gerekiyor.
 
Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.