Yaşadığımız Binaların Deprem Riskini İnternetten Öğreneceğiz

-Aliz-

Üye
Katılım
25 Eylül 2016
Mesajlar
22
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaşadığımız Binaların Deprem Riskini İnternetten Öğreneceğiz

WkHCR1.jpg


ODTÜ Teknokent'te geliştirilen "İnternet Tabanlı Deprem Risk Analiz Sistemi" uygulaması, vatandaşların internet üzerinden ücretsiz olarak binalarının depreme karşı ne kadar risk taşıdığını öğrenebilecekler.

Deneme aşaması tamamlanarak hayata geçirilen uygulamayla çok yakında, Ege ve Marmara Bölgeleri öncelikli olmak üzere 81 ilin riskli bina dağılım haritası da çıkartılacak.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Türer uygulamaya "www. analiz.yapidestek.com.tr" adresinden ulaşıldığını söyledi. Deprem riski taşıyan adreslerdeki bina ve dairelerde oturanların bu web adresine girerek kayıt yaptırmaları ve ardından açık adreslerini ya da harita üzerinden sorgulama yapacakları binaları işaretlemeleri gerekiyor.Kullanıcılar bu adreste, "Binanızda kaç kat var? Binanız hangi yıl yapıldı? Binanızda çıkma veya balkon var mı?" gibi sorulara cevaplar veriyorlar daha sonra sorgulanan binalar için puanlama yapılıyor, ardından da 4 farklı analiz yöntemi değerlendirmesiyle binalara "riskli, hafif riskli ya da risk bulunmuyor" şekline kapsamlı değerlendirme raporlarına ulaşabiliyorlar.
 
Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.