NASA Deprem Tahmin İstasyonu İzmir'e Kuruluyor

-Aliz-

Üye
Katılım
25 Eylül 2016
Mesajlar
22
Tepkime puanı
0
Puanları
0
NASA Deprem Tahmin İstasyonu İzmir'e Kuruluyor

M0h42Y.png


Dünyadaki iyonize deprem bulutlarının varlığını başarıyla kanıtlamış olan tek araştırmacı, Fransız asıllı Türk vatandaşı Ronal Karel, Dokuz Eylül Üniversitesi’ne kurulacak ‘Deprem Tahmin İstasyonu’nu duyurdu. Dünya’da bir ilk olacak istasyonun temelleri 23 Mayıs’da İzmir’de atılmaya başlanacak.

NASA Ames Research Park'ta GeoCosmo Merkezi Küresel Operasyonlar Başkan Yardımcısı olan Ronald Karel, GeoCosmo Bilim ve Eğitim Merkezi'nin İngiltere'deki Kurucu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye'de NEFS (Yeni Deprem Tahmini Biliminin) Kurucu Başkanı. 40 senedir Bodrum’da yaşayan Karel, deprem öncesinde oluşan hayvan tepkileri, kuyu sularının yükselmesi, bulutların oluşumu gibi toplamda 12 farklı parametreyi inceleyerek, 2 sene içerisinde topladıkları verileri Cern’de inceleyeceklerini açıkladı. Benzer bir çalışmayı daha önce Alaska’da yaptıklarına değinen Karel, 4.5 şiddetindeki depremi 3 gün öncesinden tahmin edebildiklerinin altını çizdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’yle 2 sene sürecek çalışmalarının ardından, araştırmalarını Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Anadolu Bölgelerine genişletmek istediğini açıklayan Deprem Uzmanı, Türkiye’de bir tarih yazmak istediğini vurguladı. GeoCosmo’nun deprem ön sinyallerinin gerçek olduğunu kanıtlamak için çalıştığına dikkat çeken Karel, “Tabiatın depremden 3 ile 6 gün önce bir sinyal verdiğini ispatlamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Üst
AdBlock tespit edildi!

Anlıyoruz, ama..

Sitemizin devamlılığı için reklam gelirlerine ihtiyacımız var. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakın veya sitemizi beyaz listeye ekleyin. Teşekkürler!.. Gezegen Forum yönetimi.

AdBlock'u devre dışı bıraktım.